Moderní operační systém

Linux je moderní operační systém (OS), jehož ovládání je stejně přívětivé jako u jiných systémů a který obsahuje velké množství ovladačů pro nejrůznější standardizovaný hardware.

Najdete v něm podporu pro širokou škálu USB zařízení, podporu Bluetooth a IrDA, akcelerovaných grafických karet (nVidia, ATI a další), disků SATA i ATA, vypalovacích mechanik a mnohého dalšího. Linux byl první dostupný operační systém běžící na PC v 64bitovém módu a běžně podporuje víceprocesorové počítače.

Bezpečný - bez virů a spywaru

Na Linuxu není zpravidla nutné používat žádný komplikovaný zabezpečovací nebo antivirový systém.

Linux je sám o sobě velmi dobře zkonstruován a odolává mnoha známým bezpečnostním komplikacím (např. virům). Aktualizace systému jsou dostupné zdarma a včas každému bez rozdílu.

 

Zcela ovladatelný

Linux neodesílá žádné citlivé informace bez vašeho vědomí. V naprosté většině případů systém nevyžaduje restart k projevení změn.

Chování Linuxu je za každých okolností předvídatelné, ovladatelné a dohledatelné. S Linuxem se nedostanete do situace, kdy byste nemohli přijít na to, co a jak systém nebo aplikace dělá. Všechny služby, které na systému běží, máte plně pod kontrolou.

Kancelářské nástroje (Office)

Mezi aplikacemi každé větší linuxové distribuce najdete kancelářský balík, tzv. office.

Nejčastěji se pak jedná o LibreOffice, obsahující všechny kancelářské nástroje, na které jste zvyklí - editor textů (Write), tabulkový procesor (Calc), nástroj pro tvorbu prezentací (Impress), grafický editor (Draw), editor matematických rovnic (Math) a v nejnovější verzi i databázi (Base).

Velké množství aplikací

V každé linuxové distribuci naleznete velké množství nejrůznějších aplikací.

Prohlížeče internetu, přehrávače multimédií, kancelářský software, poštovní klienty, nejrůznější editory (včetně grafických i 3D), programovací nástroje (IDE, kompilátory), komunikační nástroje (ICQ, Jabber apod.), hry a další - které jsou schopny uspokojit všechny běžné potřeby při práci s počítačem. Přesto vás ale neomezuje pouze na tyto jako jediné možné, ale umožňuje vám vybrat si ty, které vám nejvíce vyhovují. Naprostá většina těchto aplikací je k dispozici zcela zdarma.

Variabilní a přizpůsobitelný

Linux lze výkonově i vzhledově přizpůsobit každému požadavku.

Linux je možné používat na velkém množství zařízení od PDA, přes notebooky, stolní počítače až po specializované servery. Díky jeho založení však není potřeba se na každém učit novému zacházení. Stále se jedná o principiálně stejný systém.
Flexibilita Linuxu umožňuje, že při změně hardwaru nebo celého počítače nemusíte přeinstalovávat celý systém.

Víceuživatelský a víceúlohový

Nemusíte se přihlašovat a odhlašovat při administraci systému. Pracovat může i několik lidí najednou.

Na Linuxu může existovat a pracovat velké množství uživatelů, a to i zároveň. Uživatelé mohou sdílet stejnou plochu, stejně tak jako mít svoji plochu zcela oddělenou. Při administraci systému není třeba se odhlašovat a znovu přihlašovat, i když běžně nepracujete jako administrátor. Na Linuxu může běžet zároveň velké množství aplikací od různých uživatelů.

Vzdálená správa a použití

Na Linuxu je možné pracovat vzdáleně, a to mnoha různými způsoby.

Z příkazové řádky, v kompletním grafickém rozhraní, nebo spuštěním konkrétní aplikace. Pomocí vzdálené správy vám váš zkušenější kolega nebo kamarád může snadno pomoci s každým problémem, který řešíte. V rámci Linuxu si můžete na svém počítači spustit nejrůznější druhy služeb jako např. webový (HTTP) nebo souborový (FTP) server. Nikdo vás však nenutí tyto služby pouštět a využívat.

Kvalifikovaná podpora a dokumentace

S Linuxem pracuje na celém světě velké množství lidí, včetně odborníků, kteří jsou ochotni se s vámi podělit o svoje zkušenosti. Většinu dokumentace naleznete na internetu.

A to ať už v rámci různých stránek, v diskusních fórech nebo v nejrůznější veřejně publikované dokumentaci, která je mnohdy už součástí vašeho systému. Řešení většiny svých problémů tak naleznete na internetu, nemusíte se nikde doprošovat, za nic platit. Odměnou všem ostatním bude to, že jednou vy pomůžete řešit stejný problém někomu jinému. Podporu si ale samozřejmě můžete i koupit jako službu.